Wspieramy Kadrę Narodową w Skialpinizmie

28 czerwca, 2016

Wspieranie Kadry Narodowej w Skialpinizmie to dla nas zaszczyt. Dlatego cieszymy się i Ich każdego nawet najmniejszego sukcesu.  Wyniki w ostatnich Mistrzostwach Europy to dobry prognostyk na przyszłość !

Polacy na Mistrzostwach Europy w skialpinizmie

W dniach 5-7 lutego w szwajcarskim Salvan / Les Marecottes rozegrano Mistrzostwa Europy w skialpinizmie. Zawodnicy z 21 krajów rywalizowali w dwóch konkurencjach: starcie indywidualnym i sprintach.

W skład reprezentacji Polski, wspieranej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Alpinizmu, weszli:

Seniorka Ania Figura (KW Zakopane)
Senior Kuba Przystaś (SKTJ/GOPR Krynica)
Junior Marek Legaszewski (KS Kandahar)
Kadet Franek Rząsa (TKN Tatra Team)
Kadet Krzysiek Wojciechowski (TKN Tatra Team)

Tuż przed zawodami spadło ponad pół metra śniegu, zagrożenie lawinowe wzrosło do 4. stopnia i utrudniony był rekonesans trasy, jednak w dniu zawodów warunki były już idealne. Na podzielonej na trzy kategorie trasie (dla seniorów, seniorek i juniorów oraz kadetów) zawodnicy pokonywali odpowiednio 1600, 1400 i 1200m przewyższenia. Najlepsi okazali się faworyci, zwyciężyli Michael Boscacci z Włoch oraz Laetitia Roux z Francji. Wśród naszych zawodników najlepsze miejsce zajął Franek Rząsa, który w kategorii kadetów zajął wysokie 7. miejsce, Krzysiek Wojciechowski był 17, Marek Legaszewski wśród juniorów był 24, Ania Figura niestety wycofała się.

W niedzielę przyszedł czas na sprinty – to specyficzna kategoria skialpinizmu, rozgrywana na krótkiej, 80-100m trasie, ze wszystkimi aspektami narciarstwa wysokogórskiego: podejściem na fokach, z nartami na plecaku oraz zjazdem po wytyczonej trasie. Spektakularna i lubiana przez publiczność – czas w kwalifikacjach liczy się do awansu do kolejnych etapów: ćwierćfinałów, półfinałów i finału.

Naszą faworytką była Ania Figura, która w poprzednich latach zdobywała już srebrne i brązowe medale w tej konkurencji, jednak w tym roku może mówić o ogromnym pechu. W ćwierćfinale walcząc o awans i mając na niego duże szanse, przewróciła się – po wjeździe w nierówny teren wypięły jej obie klamry w butach. A niestety w sprincie kilkusekundowe opóźnienie przekreśla szanse na walkę o medale… W tej sytuacji z naszych zawodników najlepiej ze sprintami poradził sobie Krzysiek Wojciechowski, który zajął 12. miejsce, Franek Rząsa był 18. a Marek Legaszewski wśród juniorów był 20.

Natomiast na trasie verticalu, który nie zaliczał się do Mistrzostw Europy, ale wchodził do cyklu Pucharu Świata zadebiutowała Magda Kozielska, zawodniczka biegów narciarskich i górskich – zajęła 14. miejsce.

Polska w klasyfikacji krajów zajęła 11. miejsce na 21 nacji. W przyszłym roku odbędą się Mistrzostwa Świata i mamy nadzieję, że tatrzańska zima pozwoli jeszcze na wiele miesięcy treningów.